Pri riešení ekonomiky treba staviť na istotu
Spoločnosť BELBA PLUS, s.r.o. bola založená na Slovensku v roku 2008. V prvé roky činnosti sme sa venovali listovej výžive a stimulátorom.
Postupne v priebehu rokov sme hľadali možnosti ako rozšíriť naše portfólio o prípravky na ochranu rastlín. V roku 2016 nadviazaním spolupráce so spoločnosťou INNVIGO sme dosiahli tento krok, vďaka čomu sme obohatili naše portfólio o široké spektrum prípravkov s obsahom rôznych účinných látok so širokým uplatnením v rôznych plodinách. Prípravky boli najskôr jednozložkové, no i v tejto sfére sme sa prispôsobili potrebám trhu a v dnešnej dobe ponúkame v portfóliu viac než 70 prípravkov, medzi ktorými nájdete už i komplexné viaczložkové riešenia. Takýmito prípravkami sú TUDOR 114 OD a FUNDAMENTUM 700 WG. Oba spomínané produkty boli aplikované i na pestovateľských plochách Poľnohospodárskeho družstva Sokolce.
S Poľnohospodárskym družstvom Sokolce spolupracujeme už niekoľko rokov. Je to jeden z najväčších poľnohospodárskych podnikov na Slovensku. Nachádza sa na Žitnom ostrove v okrese Komárno. Hoci Žitný ostrov má najmenší počet zrážok na celom území Slovenska, jeho najväčším bohatstvom je obrovská zásobáreň podzemných vôd a je jednou z najúrodnejších poľnohospodárskych oblastí Slovenska.
PD Sokolce môžeme označiť ako prosperujúci a príkladný podnik. Okrem rastlinnej výroby nezabúdajú ani na dôležitosť živočíšnej výroby. PD Sokolce obhospodaruje približne 6 800 hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Za posledné roky poľnohospodárstvo na Slovensku zažilo nemalé turbulencie. Náklady na dopestovanie plodiny sú stále vysoké a v tomto ekonomicky zložitom období začal i tento podnik prehodnocovať financie vynaložené na dopestovanie plodiny. Hlavný agronóm pán Mikuláš Balogh hľadá alternatívy kde sa spája efektivita s ekonomikou. „V dnešnej dobe sú náklady vysoké na všetko, my potrebujeme také prípravky, ktoré sú viaczložkové, a cenovo dostupné pre nás“ povedal pán Balogh.
Veľkú časť pestovateľských plôch v oseve tvoria hustosiate obilniny s výmerou viac ako 2500 hektárov pšenice v rôznej skladne a to pšenice špaldovej, pšenice tvrdej, pšenica ozimnej-mäkkej a množiteľských porastov. V prípade priaznivých klimatických podmienok jačmene jarné vysievajú na jeseň z dôvodu vytvorenia väčšieho koreňového systému. Repky sejú na výmere približne 650-680 ha, slnečnicu 400- 500 ha, sóje cca 110 ha a 1500-1600 ha kukurice.
Družstvo má od roku 1994 vlastný mlyn, kde prebieha finalizácia obilia, s pestrou ponukou klasických a špaldových múk a zmesí na pečenie. I tu sa posunuli o krok vpred a v dnešnej dobe majú pekáreň v ktorej pečú chlieb a pečivo z pšenice dopestovanej na vlastných poliach.
Pšenica má teda najväčšie zastúpenie pestovaných plodín na podniku. Podnik pri otázke akú technológiu použiť na tak rozľahlej výmere sa dostal ku hľadaniu šetrných a zároveň účinných ošetrení. „V pšeniciach sme použili Vašu novinku FUNDAMENTUM 700 WG. Na moje osobné prekvapenie výborne zaúčinkoval aj na odolné buriny a neboli potrebné ďalšie vstupy, aj napriek tomu že sme mali zrážkovo bohaté obdobie v apríli a máji – 150 mm. Okrem herbicídu sme použili od Vás v pšeniciach i fungicídne ošetrenie BUKAT KLAS PRO.“ zhodnotil pán Balogh.
Od jesene máme obdobie bohaté na zrážky a pri teplotách, ktoré sme tu mali môžeme povedať že ide o ročník, ktorý praje hubovým patogénom. „U nás dosť napršalo, máme zrážky ešte z jesene minulého roku. Na jar sme mali 900 ha pod vodou. Z tých 2500 ha pšeníc nám cca 150 -180 ha pšeníc úplne vypadlo kvôli podmočeniu. Tvrdé pšenice ošetrujeme každoročne 3krát a mäkké pšenice 2krát. A síce tento rok bolo dostatok zrážok, toto ošetrenie postačilo, pšenice sú zdravé. Z môjho pohľadu bolo treba vystihnúť správny čas tesne pred dažďom, v období kvitnutia pšenice, čo sa nám podarilo a tým pádom nemuseli sme robiť viac fungicídnych vstupov.“ uviedol pán Balogh.
Na tomto podniku pestujú celkom 1600 ha kukurice čo nie je málo. Pri hľadaní riešení siahli aj po našej novinke TUDOR 114 OD, ktorý je jedinečný svojím zložením. „U nás v kukuriciach problém nielen s dvojklíčnolistými burinami ale aj jednoročnými trávami. Najväčším problémom je však pichliač. Je to veľmi zákerná burina, pretože bez ohľadu na zrážky pichliač vzchádza stále, hlboko korení a pravidelne sa na pozemkoch objavuje skôr ako zasiata kukurica. Mali sme problém aj s trávovitými burinami ako som spomínal, ale ako môžete vidieť prípravok TUDOR 114 OD si s tým veľmi pekne poradil.“ zhodnotil pán Balogh.
„Asi 10 rokov dozadu sme používali preemergent a následne jednozložkový alebo dvojzložkový prípravok. Táto doba je už za nami. My potrebujeme jeden postrek, ale veľmi kvalitný a TUDOR 114 OD splnil naše očakávania, pretože po aplikácii neboli potrebné ani ďalšie opravné ošetrenia.“ uviedol pán Balogh pri spoločnej kontrole porastov kukurice.
PD Sokolce sa pasuje s neľahkou situáciou v poľnohospodárstve a vďaka dlhoročným skúsenostiam a odbornosti vedenia, hľadajú cesty k úspešnosti a ďalšiemu napredovaniu podniku.
Ing. Michaela Baštáková, BELBA PLUS, s.r.o.