Systémová meď – nové možnosti v ochrane plodín
Na trhu existuje široká škála meďnatých prípravkov, medzi ktorými dominovali formy ako hydroxid, oxychlorid a oxid meďnatý. Moderná generácia prípravkov obsahujúcich meď je založená na organickej forme, konkrétne na zlúčenine medi s kyselinou heptaglukónovou, čo vedie k vzniku glukonátu meďnatého. Tento chelát, známy ako organická, systémová alebo nanočasticová forma, predstavuje revolúciu v ochrane plodín.

Výhody systémovej medi v poľnohospodárstve
Už niekoľko rokov sa vo vode rozpustná meď úspešne využíva v ovocných sadoch, zeleninárstve a postupne aj na poliach po celej Európe. Nachádza uplatnenie v konvenčnom aj ekologickom poľnohospodárstve, kde často nahrádza syntetické prípravky na ochranu rastlín.
Chelátovaná forma medi minimalizuje riziko akumulácie v pôde, čo je dôležité vzhľadom na snahy o redukciu jej používania, napríklad vo vinohradoch, kde niektoré krajiny obmedzili aplikáciu medi na maximálne 2 – 3 ošetrenia alebo 4 kg/ha. Naproti tomu, systémová meď sa aplikuje v omnoho nižších dávkach, keďže väčšina jej nanočastí je absorbovaná rastlinami a neostáva na povrchu.
Významne prispieva k ochrane proti hubovým a bakteriálnym ochoreniam, neraz s lepšími účinkami ako tradičné fungicídy.
Mechanizmus účinku a aplikácia
Organická meď sa absorbuje do buniek a translokuje sa do rôznych rastlinných orgánov. Tento mechanizmus ju odlišuje od tradičných foriem medi, ktoré zostávajú len na povrchu listov a stoniek. Formulácia glukonátu medi sa vyznačuje vytváraním priezračnej tekutiny, ktorá sa líši farbou od zelenkavej po modrú. Tradičné meďnaté prípravky majú spravidla formu prášku (WP) alebo hustej suspenzie (SC).
Rôzne systémové meďnaté prípravky sa od seba odlišujú obsahom medi (5,5 – 9,0 %), čo vplýva na odporúčanú dávku aplikácie. Okrem medi obsahujú aj doplnkové prvky, ako organický dusík, síru, zinok, aminokyseliny a rastlinné peptidy. Na trhu sú tieto produkty klasifikované ako listové hnojivá alebo rastlinné stimulanty, ktoré napomáhajú znižovaniu stresu, posilňovaniu imunity proti patogénom a dopĺňaniu deficitov mikroelementov.
Dodávatelia z formálnych dôvodov nemôžu oficiálne deklarovať aktivitu proti patogénom, pretože by to znamenalo, že ponúkajú prípravok na ochranu rastlín, nie hnojivo či stimulátor, na ktorý sa vzťahujú iné právne predpisy. Ak by sa však ukázalo, že prostriedky tohto typu majú priamu aktivitu proti patogénom (čo sa viac-menej neoficiálne hovorí) a navyše vykazujú systémovú aktivitu, znamenalo by to, že môžu pesticídne programy nielen dopĺňať, ale byť dokonca ich alternatívou. Najmä vtedy, keď dochádza k ďalším vylúčeniam účinných látok z európskej úrovne. Najväčšou skupinou účinných látok, pre ktoré môže byť systémová meď alternatívou, sú triazoly.
Výskum a budúce perspektívy využitia
Na základe in vitro testov sa potvrdilo, že systémová meď umiestnená v médiu, do ktorého boli potom zavedené patogény, mala na ne priamy vplyv. Môžeme konštatovať, že ich rast je nielen brzdený, ale dokonca usmrtený. Jeho účinnosť proti pôvodcom ťažko kontrolovateľných chorôb je dokonca lepšia ako u fungicídov. Počet potvrdených druhov pôvodcov chorôb, u ktorých bola potvrdená jeho účinnosť, je veľmi veľký. Zoznam týchto patogénov neustále rastie, keď postupujeme do ďalších fáz výskumu.
Pri testovaní vplyvu dávky na účinnosť (test rate response) sa ukázalo, že niektoré druhy nevykazovali maximálnu citlivosť pri nižších dávkach odporúčaných výrobcami. Tieto vzťahy by mali byť dobre známe. Neraz sa stáva, že dodávatelia odporúčajú nižšie dávky, než sú uvedené na etikete, a zároveň pestovatelia sa snažia znížiť náklady používaním menších než odporúčaných dávok na hektár. V takých prípadoch môže byť rast patogénu zastavený len na krátky čas.
Systémová meď je cenným doplnkom k tradičným ochranným programom. Pestovatelia ho môžu použiť sekvenčne (t. j. pred alebo po inom produkte) v tankových zmesiach s pesticídmi. Veľmi cennou vlastnosťou systémovej medi je, že obmedzuje rozvoj bakterióz, ktoré fungicídy nemajú. Vo všeobecnom trende ochrany rastlín smerom k eliminácii systémových fungicídov v prospech kontaktných fungicídov môže význam systémovej medi len narastať. V kontexte znižovania selekčného tlaku na rezistenciu patogénnych húb bude systémová meď zohrávať tiež významnú úlohu.
Poľné experimenty z roku 2022 preukázali vysokú účinnosť systémovej medi v kombinácii s fungicídmi ako difenokonazol, azoxystrobín, prothioconazol a metkonazol. Najvýraznejšie výsledky sa dosiahli pri sekvenčných aplikáciách. Systémová meď sa uplatňuje aj v kombinácii s tradičnými fungicídmi, čo umožňuje efektívne sekvenčné ošetrenia. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri tzv. T0 ošetreniach na začiatku vegetačného obdobia, po ktorých nasledujú T1 fungicídne aplikácie v optimálnych poveternostných podmienkach. Rastliny, ktoré boli včas ošetrené, lepšie odolávali stresu a prejavovali vitalitu.
Používanie systémovej medi prináša aj ekologické výhody, keďže nezanecháva reziduá a nemá ochrannú lehotu. Niektorí dodávatelia majú certifikáciu na použitie v ekologickom poľnohospodárstve.
Dr. Inž. Andrzej Brachaczek, INNVIGO Sp. z.o o (článok publikovaný v Naše pole, 5/2025)